Dantura

Dantura copiilor

Postata de Florin Maris cu 13 ani in urma.

Baietelul nostru are 6 ani si 3 luni. De aproximativ 3 luni a cazut primul incisiv superior si inca nu a aparut. E normal? Incisivii inferiori au iesi deja iar celalalt superior se misca deja bine. E adevarat ca incisivii superiori ies mai greu?

Raspunsuri (1)

Dr. Mihai Constantinescu

acum 13 ani

Nu e motiv de panica.Va erupe ,de obicei poate exista un ""delay"" de pana la 8-12 luni dupa noua literatura de specialitate. ca sa fiti linistiti puteti sa ii faceti baietelului o radiografie panoramica iar apoi sa mergeti cu el la medicul dumneavoastra stomatolog.
E foarte recomandat sa il vada si un medic in perioada asta.