DANTURA DUREROASA

Dantura copiilor

Postata de minodora1123958 cu 14 ani in urma.

Buna ziua!
Fetitza cea mare de 5 ani si trei luni se plinge de ceva timp(cam de doua luni) de dureri de dinti,in special la masticatie.M-am uitat la dintisorii ei si nu se vede nici o carie.se spala pe dinti dimineatza si seara,cu pasta corespunzatoare varstei,intr-adevar pe incisivul drept pare ca ar avea o fisura in smaltul dintelui,dar este asa de la varsta de 2 ani -2 ani jumate-cel putin atunci am observat noi.Este cazul sa ma ingrijorez?Ma gandeam ca ar putea fi o lipsa de calciu,dar i-am facut analizele si i-au iesit bune-asa zice medicul de familie.

Raspunsuri (4)

Victor Richard

acum 14 ani

Poate sa fie o lipsa de fluor. Mergeti neaparat cu fetita la un ortodent.

acum 14 ani

Ar fi bine sa mergeti sa o vada un stomatolog. In timp durerile vor fi tot mai mari si va fi mai greu pt ea.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 14 ani

e posibil sa ii apara dintii definitivi(molarii de 6 ani) si de aici acesta manifestare aparent fara motive.

minodora1123958

acum 14 ani

Multumesc pentru raspunsuri ,si va doresc toate cele bune!