Copilului meu nu i au cazut dintii de lapte?

Dantura copiilor

Postata de AlexandraS cu 9 luni in urma.

Băiatul meu are 7 ani și 8 luni și nu a schimbat nici un dinte de lapte pana acum . A avut carii mici care le am tratat și în rest nici un semn ca ar începe schimbarea dinților de lapte . Mai sunt copii care au trecut prin asta ? Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

In general, la varsta de 6-7 ani, majoritatea copiilor incep sa piarda dintii de lapte si sa-i inlocuiasca cu dinti permanenti. Cu toate acestea, exista variatii mari intre copii si unii pot sa inceapa procesul mai tarziu.

Daca copilul dvs. nu are semne de schimbare a dintilor de lapte si nu a avut probleme dentare majore, nu trebuie sa va faceti prea multe griji. Este indicat totusi sa vizitati un medic stomatolog pentru a evalua starea dintilor copilului si a va asigura ca totul este in regula. Medicul va poate oferi sfaturi si recomandari personalizate in functie de situatia copilului dvs.

Amintiti-va ca fiecare copil este unic si dezvoltarea lor dentara poate varia. In cazul in care aveti ingrijorari suplimentare, merita sa consultati un specialist pentru a primi sfaturi potrivite.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Dantura-copiilor/eruptia-dintilor-la-copii-cand-incepe-si-la-ce-trebuie-sa-te-astepti_15799