Copil de 6 ani cu dinte ?

Dantura copiilor

Postata de Utilizator11708612380 cu 2 luni in urma.

Bună ziua!fetita mea de 6 ani ise hâtâna dintele din fata sus eu ca mama am forțat căderea ,a căzut smuls cu ața azi mia spus ca o doare acolo locul dintelui a trecut 3 zile de la cădere.sa ma îngrijorez

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Nu trebuie sa va ingrijorati prea mult. Este normal ca zona sa fie putin sensibila dupa ce dintele a cazut, mai ales daca a fost fortata caderea. Insa, daca durerea persista mai multe zile sau daca se inroseste si se umfla, ar fi bine sa mergeti la un medic dentist pentru un control. Poate fi vorba de o infectie sau o leziune in zona respectiva. Pana la vizita la medic, asigurati-va ca mica pacienta respecta o igiena bucala corespunzatoare pentru a preveni infectia.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Dantura-copiilor/eruptia-dintilor-la-copii-cand-incepe-si-la-ce-trebuie-sa-te-astepti_15799