Copil de 2 ani la dentist?

Dantura copiilor

Postata de MembruMobileApp1497117899 cu 6 ani in urma.

Buna ziua ,ma numesc Ana,si am si eu o problema cu dantura fetitei mele in varsta fr 2ani. Are dintii de sus macinati si toate maselel cariate. Mai nou a facut infectie la maselele de sus si i s a inflamat obrazul. Am fost la dentist mi a dat antibiotic,iar ca sa ii faca ceva lucrare in gura a zis ca doar cu anestezie totala ,deoarece nu ar sta. Ce as putea face?

Raspunsuri (1)

alexa_866

acum 5 ani

Buna ziua! Ati stat prea mult in asteptare, trebuia sa mergeti la medic cu cea mica de cand i-au aparut primii dintisori si periodic la control dupa aceea. Sa stiti ca eu am patit-o cu cea mica, am zisa ca daca e dinte de lapte si este cariat nu trebuie tratat ca oricum se schimba, dar nu este asa. Mi-a explicat pedodontul la care mergem mereu la clinica **** ca o carie a unui dinte de lapte poate afecta dintele permanent care nu a iesit. Asa ca, aveti mare grija.