ce pot sa ii dau la o fetita de 11 luni pentru oprirea diareei??

Dantura copiilor

Postata de [email protected] cu 12 ani in urma.

Fetita mia in virsta de 11 luni de doua zile are febra si diareesi plinge nu prea doarme iau iesit doi dinti ce pot sai dau pentru calmare si oprirea diareei? VA MULTUMESC ANTICIPAT

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca diareea nu este secundara sau insotitoare a unei infectii respiratorii,probabil este prin greseli alime ntare si necesita suprimarea alimentatiei obisnuite, si inlocuirea cu ceai , supa de morcov si/sau decoct de orez , apoi reluati alimentatia cu, branza de vaci, banana , preparate cu mult orez.Pe parcurs treptat reveniti la regimul anterior.

Carpe Diem

acum 12 ani

pe langa cele recomandate mai sus poti sa-i dai un plic - doua de smecta dizolva jumatate de plic in putin ceai neindulcit ( nu in lapte). Nu recomand mai mult de doua plicuri in 48 de ore deoarece se poate constipa foarte tare

daniela807

acum 12 ani

incearca si cu putin calciu carbonic.se gaseste la farmacie.un varf de cutit amerstecat cu lichid.este bune.sanatate multa

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Smecta este indicat , daca diareea persista.

Bianca

acum 12 ani

Cel mai bun medicament pentru diaree si singurul care si-a facut efectul la fiul meu este Ultra Levura se gaseste atat in Spania cat si in Franta,la noi nu am gasit.Multa sanatate.Pt calmare si pentru febra poti folosi panadol,