CE II POT DA PTR CARII,Ac***a DOAR 4 ANI...?

Dantura copiilor

Postata de flavia34 cu 12 ani in urma.

am mers la dentist dar nu mi-a facut nimik decat sfaturi si doar nurofen ii pot administra ptr varsta ei...si cik nervul va muri singur ca la copii moare mult mai repede,cu cat o doare mai mult cu atat mai bn,ca ii moare nervul si scapa si ptr extractie este foarte mik.a-si vrea sa ii pot alina durerea dar nu stiu cum...si medicamentele astea sunt foarte periculoase,voi ce mai dati copiilor in astfel de situatii?va multumesc.

Raspunsuri (9)

Iuli

acum 12 ani

Ati mers la un medic stomatolog PENTRU COPII?! Daca nu, ati facut o greseala. Trebuie sa mergeti la pedodontie. Eu merg de ani de zile si vad cum medicii de acolo trateaza carii de biberon. Am vazut copil de 1 an si ceva la dentist cu carie pe care i-o freza. Cautati un medic stomatolog pt copii.

flavia34

acum 12 ani

intr-adevar nu am mers la medic de copii ci la dentista la care merg eu si poate conteaza si asta,multumesc mult,nu ma asteptam sa imi raspunda cineva atat de repede,sunt pttr prima data pe acest forum si la prima intrebare.

Iuli

acum 12 ani

Eu va pot recomanda doctorita la care merg eu de cand eram copil, doamna doctor Mihaela Tanase, la facultatea de medicina dentara, str. Ionel Perlea. Fara suparare dar dentitia unui copil nu este ca cea a unui adult si probabil doctorita nu stie (desi corect ar fi fost sa va trimita la pedodontie).

flavia34

acum 12 ani

sunteti din bacau?

Iuli

acum 12 ani

Nu, din Bucuresti.

cristina

acum 12 ani

Daca esti din Bucuresti iti pot recomanda si eu o super doctorita pentru copii pe care am descoperit-o dupa ce am avut si eu o experiente identica cu un stomatolog petnru adulti si baietelul meu tot de 4 ani. Acum are 5 ani jumatate si merge la Despina Miciulica de la Imperial Dent regulat. (Si da, se poate devitaliza dintele si la un copil mic, fara sa il lasi sa sufere "sa moara nervul" si fara anestezie!).
Uite aici datele de contact: www.imperialdent.ro

Bordeianu

acum 12 ani

Este o doctorita super ok dar daca vrea copilul sa stea.
A mea nu a vrut sa stea sub nici o forma s-a chinuit d-na dr 6 sedinte la rand sa o convinga( pe care le-am platit cate 70 lei fiecare).
Asa ca am decis sa mergem la facultate.

i. vasilescu

acum 12 ani

si ati reusit?

eu il duc pe Luca tot la dna doctor Despina Miciulica (la Imperial Dent) si dupa cum am mai povestit intr-o postare anterioara am ajuns la ea dupa experiente dezastruoase in alta parte. din fericire a reusit sa-l convinga si acum suntem prieteni cu dentistul. ieri am fost in vizita la dna dr pt ca ni se misca un dinte si acum ne putem lauda cu primul dinte schimbat :)

dr dan

acum 11 ani

Stimata doamna, in ptimul rand aveti grija de dintii copilului dvs. In al 2 rea rand mergeti la dentist din timp si in al 3 lea rand: medicamrntele nu sunt periculoase. Sunt facute sa ajute. Nurofenul alina durerea, nu omoara pacientil. Cititi, preveniti , ingrijiti si mergeti la doctor. Un copil bine ingrijit nu are carii profunde.