CARII COPIL 3 ANI

Dantura copiilor

Postata de vasile215 cu 16 ani in urma.

CUM SE REZOLV ACEASTA PROBLEMA LA UN COPIL DE 3 ANI CARE ARE CARII LA MAJORITATEA DINTILOR SI MASELELOR SI DURERI

Raspunsuri (2)

acum 16 ani

Buna,
in primul rand cred ca ar trebui sa nu-i mai dai dulciuri, bauturi reci sau prea ferbinti, deoarece, dintele, fiind cariat este sensibil la astfel de stimuli.
Apoi, ar trebui sa-l vada un medic stomatolog...ideea e ca oricum nu cred ca ii va face tratament, ac***a in vedere ca are doar 3 anisori si ca acei dintisori sunt de lapte; dar poate exista tratament medicamentos care sa ajute in aceasta privinta...Multa sanatate micutului!

flavia

acum 12 ani

buna,asa zic si eu fara dulciuri,si eu am o fetita de 4 ani si 3 luni si carii are la 2 maseluta durerea o ia doar seara,am mers la dentist dar nu mi-a facut nimik decat sfaturi si doar nurofen ii pot administra ptr varsta ei...si cik nervul va muri singur ca la copii moare mult mai repede,cu cat o doare mai mult cu atat mai bn,ca ii moare nervul si scapa si ptr extractie este foarte mik.