Carie dinti de lapte

Dantura copiilor

Postata de Black Beauty cu 8 ani in urma.

Buna ziua. Baietelul meu de 3 ani si 8 luni are o pata mica pe un dinte, iar dintele are un aspect parca ciobit. Dar nu e ciobit!!! De fapt, cred ca e carie. Pe incisivul superior.
Ne spalam pe dinti cel putin o data pe zi. Cateodata de doua ori.
Ce imi recomandati???
Rog raspunsuri de la cei care au avut problema asta.
Multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , o vizita la medicul stomatolog este binevenita pentru evaluarea corecta a situatiei si tratament de specialitate.

Black Beauty

acum 8 ani

Am fost. Si nu mi-a dat tratament(sunt in Anglia). Decat sa il spal dupa fiecare masa.
Va afecta aceasta carie si dintii definitivi?

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna seara , aceasta carie nu trebuie sa avanseze si acest lucru poate fi stopat prin periaj . Daca infectia avanseaza afecteaza nervul si trece si mai departe si poate afecta mugurele dintelui definitiv .