caria dentara

Dantura copiilor

Postata de npsimo80 cu 12 ani in urma.

am o fetita un de 2 ani si 10 luni si de aprox. 1 an a inceput sa i se carieze dintii si maselele.
CREDETI CA DUPA CE II APAR DINTII DEFINITIVI O SA I SE MAI CARIEZE?
CE POT SA FAC SA PREVIN ASTFEL DE PROBLEMA?
Va multumesc anticipat?

Raspunsuri (2)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

"CE POT SA FAC SA PREVIN ASTFEL DE PROBLEMA?"

Sa o spalati pe dintisori (cu pasta de dinti cu fluor in concentratie potrivita virstei), mai ales seara dupa ultima masa, sa evitati dulciuri gen dropsuri, acadele.
De la 3 ani puteti incepe si vizitele la dentist (de preferat un dentist care se ocupa numai de copii).

Maria

acum 12 ani

du-o la un pedodont (dentistul care se ocupa de copii) si pt a se ocupa de carii si pt a-i cere alte sfaturi. din experienta cu fiul meu iti spun ca e bine sa mergi la pedodont si nu la dentistul care se ocupa de dantura ta pt ca va sti sa se poarte cu fetita ta, astfel incat sa nu aveti probleme pe timpul tratamentului si sa nu ramana cu teama de dentist. n-oi am patit-o, dar acum am rezolvat problema multumita dr Despina Miciulica (Imperial Dent) care- pe langa un bun profesionist- este si foarte draguta cu copiii. :)