cand se schimba maselele la copii?

Dantura copiilor

Postata de florentina42118437 cu 13 ani in urma.

cand se schimba maselele la copii?

Raspunsuri (14)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Intre 6 si 12ani.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

O intrebare frecventa....ATENTIE !!!!! La varsta de 6 ani apar primele masele...(molarii de 6 ani) FARA SA CADA NICI UN DINTE !!!!! Acestia se formeaza si apar de la inceput ca dinti definitivi.

marya berindan

acum 11 ani

fetita mea are 7 anii si a inceput sa i se carieze maselele le mai schimba?

ony

acum 10 ani

da

catalina

acum 11 ani

copilul meu are 11,6 ani si nu i s-au schimbat decat incisivii inferiori si superiori;ce este de facut?

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 11 ani

maselele ( molarii) de 6 ani au aparut de mult timp...poate ca si cei de 12ani au erupt. Atentie!!!! acestia apar fara ca un dinte " de lapte " sa cada....apar la varstele sus mentionate in spatele dentitiei temporare.

Diana

acum 10 ani

buna eu am 16 ani si nu mi''au cazut maselele deloc.. e posibil sa imi mai cada? va rog sa ma ajutati cu un raspuns

pop carmen

acum 10 ani

fetita mea are 5 ani jumate este are 2 carii la masele , acestea ii vor cadea? ce se va intampla cu ele?

nicoleta xxl

acum 10 ani

Baiatul meu are 11 Ani si are 2 masele cariate,trebuie sa ii pun plomba?

adrian

acum 9 ani

am 12 ani ami cad maselele datimi un sfat

adrian

acum 9 ani

si dece ami cad ditii (maselele)

simona

acum 8 ani

De la ce varsta se schimba maselele?

ionela

acum 8 ani

As vrea sa stiu daca cad masele de lapte?

dragos

acum 7 ani

copilu meu are 7 ani si are toate maselele faramate le mai schimba?va rog dati un raspuns