cand se schimba dantura

Dantura copiilor

Postata de simona cristina2 cu 13 ani in urma.

la ce varsta este normal sa inceapa sa se miste dintii de lapte?

Raspunsuri (8)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

6-7 ani

Dr. Catalin Olaru

acum 13 ani

Simona, resorbtia radacinilor dintilor de lapte incepe astfel:

incisivi centrali - 4 ani si completa - 6 ani
incisivi laterali - 5 ani si completa - 7 ani
canini - 8 ani si completa - 11 ani
molari 1 - 6 ani si completa - 10 ani
molari 2 - 7 ani si completa - 11 ani

Intre aceste intervale dintii incep sa se miste.
Tine cont ca sunt varste medii si sunt valabile atunci cand dintii nu sunt afectati de carii profunde si nu sufera abcese repetate, care grabesc resorbtiile radiculare si implicit mobilitatile!

Georgian

acum 10 ani

Nu va suparati domnule doctor caninii se pot schimba si la varsta de 13 ani ?!

lore30

acum 13 ani

Eu zic ca mai depinde si cand au iesit dintii.Nu toti copii schimba la aceeasi varsta dintii,.

Iuli

acum 13 ani

Mie mi-a cazut primul dintisor, un incisiv central de jos parca, la varsta de 5 ani, tin minte si acum :)

simona cristina2

acum 13 ani

Multumesc frumos. Intrasem in panica, pentru ca fiul meu are 4 ani si 8 luni.

gatea

acum 11 ani

buna, baietelului meu a inceput sa se miste la 5 ani. tot acesti dinti i-au iesit de la 2 luni. deci conteaza

Semeanu Laura

acum 10 ani

Bună ziua fetița mea are 7 ani și 4 luni si nu se schimbă dinți, sant îngrijorată, nu se mișcă nici unu ,ce trebuie sa fac.Mulțumesc