Caderea dintiilor de lapte la 7 ani

Dantura copiilor

Postata de nrd cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Baietelul meu are 6 si 10 luni, nu a schimbat nici un dintisor pana acum.Stiu ca ar fi trebuit ,oare este normala intarzierea- sau este vorba de vreo carenta, as dori o lamurire in acest sens.
Va multumesc ,
Nrdaia

Raspunsuri (2)

Dr. Cosmin Ulman

acum 11 ani

Buna ziua,
Primele masele definitive apar la varsta de 6 ani si sunt situate in spatele dintilor de lapte. Este al 6-lea dinte pe arcada si este posibil sa nu-l vedeti. Dar chiar si asa (daca nu a erupt) nu e cazul sa va faceti probleme. Intarzieri de 6-10 luni sunt normale. Primii dinti care se schimba sunt cei centrali de jos si apoi de sus. Asa este normal, dar nu este obligatoriu in aceasta ordine.

Dr. Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

Dr. Marin

acum 11 ani

Buna ziua !
Se intampla astfel de intarzieri ! Trebuie sa aveti mare grija in momentul in care incep sa erupa dintii definitivi la pozitia lor pe arcada pt ca pot sa iasa in spatele sau in fata celor de lapte si atunci trebuie sa va faceti o programare la un ortodont !

Dr. Marin C. ( Unirii , Dristor , Berceni )
www.stomatologieoltenita.ro