Buna.

Dantura copiilor

Postata de banagal cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am o fetita de un an si 2 luni, nu are inca nici un dintisor. Credeti ca ar trebui sami fac probleme pt asta? Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Daca in 2-3 luni nu apare nimic, consultati un medic de pedodontie.

banagal

acum 12 ani

Mersi de raspuns.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ordinea aparitiei dintilor este urmatoarea:
incisivii mediani inferiori, in jurul varstei de 5-8luni
incisivii mediani superiori, in jurul varstei de 8-10 luni
incisivii laterali, 2 perechi, la 10-12 luni
premolari, in jurul varstei de un an
molari, in jurul varstei de 2 ani
completarea dentitiei, in jurul varstei de 3 ani

va recomand sa apelati la un medic specialist stomatolog, cu competente in pedodontie.

banagal

acum 12 ani

Buna, credeti ca totusi este o problema? La ea se vad incisivii de jos sub gingie deja de vreo 2 luni dar nu erup.
Am mai intalnit o mamica la al carai baietel i-au iesit dintii la un an si 4 luni.