Bolta ogivala

Dantura copiilor

Postata de IAM cu 13 ani in urma.

Copilul meu de 3.6 ani are bolta ogivala.Cum as putea sa remediez acest lucru?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara,
Dacă fiul d-vostră a avut obiceiul să-si sugă degetul, această boltă d eformată trebuia să dispară odată cu sistare acestui obicei .(uneori duce la " mal ocluzie dentară sau boala suptului degetului ) ceeace d-voastră nu menţionaţi .
Bolta " ogivală " este regiunea delimitată anterior si lateral de alveolele arcadei dentare ( si desparte cavitatea bucală de fosele nazale). Când este mai acentuată dertermină ,respiratie sgomotoasă - sforăit - rinită prsistentă si chiar infectii de vecinătate.
Pe aceste considerente medicul pediatru ,care a supraveghiat copilul ,împreună
cu medicul stomatolog ,pot să vă recomande conduita de corecţie sau conservatoare.
Cu sănătate, dr Emi Otesteanu