Bebe

Dantura copiilor

Postata de angelica81 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am o fetita de 11 luni care nu are nici un dintisor si nici nu da semne ca ar iesi,pediatra ei nu-i ingrijorata ,ne-a sfatuit sa avem rabdare.Eu am spondilita anchilozanta si in timpul sarcinii de la 20 de saptamani am luat Medrol bineinteles sub atenta supraveghere a echipei de medici ce au urmarit sarcina,As vrea si parerea unui medic roman daca tratamentul cu CORTIZON are legatura cu neaparitia dentitiei.Va multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Chiar si in mod normal organismul uman are glande care secreta cortizon ,pentru nevoile fiziologice ale sale, deci si femeia gravida.(fara sa influenteze negativ evolutia fatului sau nou nascutului ).
Eruptia denara poate varia ca timp ,de la un sugar la altul. Medicul pediatru are dreptate. Vor apare si uneori chiar in grup,chiar daca mai tarziu .

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

dana

acum 12 ani

Nu te ingrijora la fetita mea i-a aparut primul dintisor la un an.Apoi au iesit toti cei 4 de sus o data la 1 an si o luna.Pediatra nostra spunea ca e si genetic iar adevarul e ca sotului meu i-au iesit primii dinti la 1 an si 2 luni.Deci rabdare.