bebe si dinti..

Dantura copiilor

Postata de ina.perla cu 13 ani in urma.

la cate luni ii iasa primul dintisor la bebe?e posibil sa ii iasa la 5 luni???

Raspunsuri (6)

Carpe Diem

acum 13 ani

Da, este posibil.
Bebelusului meu ia iesit primul dintisor la 4 luni. Sunt copii care chiar se nasc cu 1-2 dintisori.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Da ,este foaret posibil,dupa cum este posibil sa taraganeze toata luna. Chiar daca nu se vede , dar daca salivatia este abundenta , tumefierea gingiei si agitatia sunt prezente , toate pledeaza pentru eruptie. Sun frecvente cazuri.

anca

acum 13 ani

de ce vomita bebe apa dupa 2-3 ore dupa ce a papat si in jet cate-odata si branzica? tin sa precizez ca la nastere a avut 3,300 si acuma la aproape 2luni are 5kg.

Carpe Diem

acum 13 ani

La 2 luni nu prea e necesara apa, mai ales daca alaptezi, daca totusi ii dai apa , inceraca sa nu-i dai multa. Apa sa fie fiarta si racita sau apa plata, cu toate ca apa fiarta si racita este mai sigura ( o faci tu personal). Banuiesc ca ai discutat cu medicul pediatru al copilului! Ceea ce descrii se intampla destul de des, trebuie sa ai grija sa pui copilul sa doarma pe burtica sa nu eructeze in timpul somnului si sa se inece.

anca

acum 13 ani

multumesc pentru raspuns,dar pe burtica nu pot sa o pun pentru ca isi ridica capu si mie frica sa nu se inaduseasca iar apa nui dau doar 2-3picaturi dupa ce ii dau vigantolul.

lavinia

acum 12 ani

fata mea are 4 luni este tot agitata si are diarie eeste posibil sa ii iesi dinti??