aparat dentar

Dantura copiilor

Postata de MIHAELA22118448 cu 12 ani in urma.

Fetita mea are 14 ani, dantura aproape perfecta, cu exceptia unui canin ce este crescut mult inafara. Deoarece poarta si ochelari, nu am putut sa o conving sa poarte si aparat dentar fix. Fiind vorba doar de un dinte se poate repara cu un aparat dentar mobil???

Raspunsuri (1)

AlexCiobi

acum 10 ani

Mihaela.
Chiar daca este vorba de un singur dinte tot trebuie aparat dentar.
Baiatul meu a avut la fel un canin crescut in afara si a trebuit sa ii pun aparat fix,deoarece aparatul mobil se poarta pana in 12 ani.
Dar daca are doar un dinte poti sa ii pui doar o arcada depinde unde are dintele crescut.
Daca il are in partea de jos ii pui aparat numai in partea de jos si la fel si daca e sus.