Amigdalita

Dantura copiilor

Postata de xoxoxo cu 12 ani in urma.

buna ziua! am si eu o problema,am racit adik mi s-au inflamat foarte tare amigdalele si abia mai inghit si odata cu aceasta inflamatie au inceput si gingiile sa mi se unfle,iar pe varful limbiimi-au aparut 2 bube albe mici care ma jeneaza..mi s-a spus ca poate sa fie de la aceasta amigdalita...sau de la febra ,si urmez un tratament pentru retragerea infectiei din gat ,injectabil,si mi-a aparut si un herpes la gura .ce sfaturi imi puteti da??sau ce as putea avea ??Multumesc

Raspunsuri (3)

xoxoxo

acum 12 ani

pana acum am mai facut amigdalita,dar niciodata si aceasta nevralgie

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

poate fi vorba de o angina virala sau bacteriana. Un exsudat faringian poate lamuri necesitatea unui tratament antibiotic, recomandat de medicul specialist ORL. Pentru calmarea febrei se poate utiliza un antipiretic (in cazul in care nu va cunoasteti alergica la compusul preparatului) Incercati un regim bazat pe alimente semisolide, lichide, calde si nu fierbinti.

xoxoxo

acum 12 ani

multumesc mult !