Abces dentar la copil de 6 ani

Dantura copiilor

Postata de Nati1981 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, ma numesc Natalia si am o fetita de 6 ani. Sarmanica de ea are probleme cu dintii de la 3 anisori. Intrebarea mea, este posibil de tratat abcesul dentar ca sa nu ajungem sa scoatem maseaua, caci pina la 9 ani mai are si ar fi pacat sa ramana fara dinti de pe acuma. Medicul ne-a prescris un atibiotic (augmentin) pentru ca sa se pregateasca pentru a ramine fara dinte, adica sa il scoata. email: [email protected]

Va multumesc anticipat si astept un raspuns rapid daca e posibil.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Tratamentul abceselor dentare la copii implica de obicei o combinatie de antibiotice si, in unele cazuri, un posibil tratament endodontic (tratamentul de canal). Scopul acestui tratament este eliminarea infectiei si salvarea dintelui.

Cu toate acestea, decizia finala asupra alegerii tratamentului depinde de severitatea abcesului, precum si de stadiul de dezvoltare a dintelui. Intr-adevar, unele abcese pot fi atat de severe incat singura solutie ar fi extractia dintelui. Totusi, este posibil ca un medic stomatolog cu experienta sa poata salva dintelui cu tratamentul potrivit.

In orice caz, te sfatuiesc sa te consulti cu un alt medic stomatolog pentru o a doua opinie. Cu cat mai multe informatii obtii, cu atat mai bine vei putea lua decizia cea mai buna pentru fiica ta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole recomandate:
https://sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/abcesul-dentar_395
https://sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/optiunile-de-tratament-pentru-abcesul-dentar_17353