Abces dentar la copil de 6 ani

Dantura copiilor

Postata de Nati1981 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, ma numesc Natalia si am o fetita de 6 ani. Sarmanica de ea are probleme cu dintii de la 3 anisori. Intrebarea mea, este posibil de tratat abcesul dentar ca sa nu ajungem sa scoatem maseaua, caci pina la 9 ani mai are si ar fi pacat sa ramana fara dinti de pe acuma. Medicul ne-a prescris un atibiotic (augmentin) pentru ca sa se pregateasca pentru a ramine fara dinte, adica sa il scoata. email: [email protected]

Va multumesc anticipat si astept un raspuns rapid daca e posibil.

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Atitudinea terapeutica a medicului stomatolog este corecta ! Dupa vindecarea abcesului gingivo-dentar , el este in masura sa hotarasca.

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

Nu-i dati antibiotic daca nu a facut febra. Mergeti la dentist pt tratament sau extractie. Ar fi de preferat sa nu fie extras acum... dar daca e f distrus nu prea mai exista alta solutie.

Nati1981

acum 12 ani

Domna Dr.Nicoleta va multumesc mult pentru raspuns, deocamdata pastram dintele caci medicul stomatolog crezuse ca deja e al treilea abces si plus ca se vindeca, mi-a zis sa-i pun gel la gingii "parodium" si apoi vedem cum vor evolua lucrurile. Eu tot ma rog sa il lase si sa il trateze, dar specialisti mari in tara straina greu de gasit.

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

Nu este nevoie de un mare specialist. Este nevoie doar de un medic cu rabdare in lucrul cu copiii.