Imi apar rani care se cicatrizeaza si dupa iar apar pe corp?

Curatare rani

Postata de Utilizator11698864739 cu 6 luni in urma.

De 2 saptamani imi top apar bube mici care ulterior se fac mari ,se vindeca si dupa apar iari .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este posibil sa fie vorba despre o infectie bacteriana sau virala, cum ar fi o infectie cu stafilococ sau herpes. Alte cauze posibile pot include reactii alergice, boala autoimuna sau chiar o reactie cutanata la ceva ce ati intalnit in mediul inconjurator, cum ar fi plante, produse chimice sau substante iritante.

Este important sa consultati un medic sau un dermatolog pentru a obtine un diagnostic adecvat si un plan de tratament corespunzator. Acestia vor putea evalua leziunile si va pot prescrie medicamente sau interventii adecvate pentru a ajuta la cicatrizarea si vindecarea corecta a pielii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/ranile-care-se-vindeca-foarte-greu-simptom-al-ulcerului-de-piele-ce-alte_17756