LICHIDUL CEFALORAHIDIAN

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de GAGI cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am un baietel de 2 luni si o saptamana care s-a nascut la 35 saptamani.In prezent are 6 kg, 60 cm si perimetrul cranian de 39cm.Am foast la controlul de 2 luni iar la ecografia ce i s-a facut la caput a aratat ca are lichid cefalorahidian cu 1ml mai mult peste limita normala.Ce riscuri exista in aceasta situatie si daca este ceva grav?
Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Trebuie urmarita evolutia inchiderii fontanelei mari ( anterioara sau Bregmatica) impreuna cu medicul pediatru,la controalele periodice. Aceasta se micsoreaza ( inchide ) lent . Inchiderea completa fiind la 18 luni. Cresterea peste fiziologic a lichidului cefalorehidian poate intarzia aceasta inchidere la timp, si determina cresterea tensiunii intracraniene,ceeace nu-i convine creerului, precum si o marire a cicumferintei craniului. Totul cunoscut sub denumirea de hidrocelalie.
Mi-ati solicitat sa va explic ce s-ar putea intampla , dar copilul d-vs fiind inca mic nu inseamna ca asa ceva are. Medicul pediatru procedeaza foarte bine si normal ca urmareste evolutia copilului ,fata sa va panicati. Cazutile sunt destul de rare .

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului