vsh 20 sunt tare ingrijorata

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de alina bc cu 11 ani in urma.

buna ziua.am o fetita de 4 ani
am prins o viroza de la gradi.febra,tuse,nas infudat .i-am dat tot felul de siropuri dar pana la urma am ajuns la spital.
i-am facut analizele.totul a iesit aproximativ bine.raza la plaman care este buna.in schimb avem pe buletinul de analize un VSH DE 20 unde la intervalul de referinta este 6-12
AVEM ASA:
CALCIU TOTAL=8,77 8.4-10.4
MAGNEZIU=2.01 1.46-2.2
PROTEINA C REACTIVA=16.15 0-5

AMILAZA 37 15-100
CREATININA 0.53 0.5-1.3
FIER 37 50-165
GLUCOZA 82 70-110
VSH 20 6-11
NUMAR LEUCOCITE 4.41 4-12.0
NR ERITROCITE 4.71 4 -5.3
HEMOGLOBINA 13.4 11.5-14.5

MA PUTETI AJUTA SA IMI SPUNETI CE ESTE ACEST VSH ASA MARIT?
PRECIZEZ CA FACEM TRATAMENT CU Kp***aX ANTIBIOTIC HUMEX SIROP AEROSOL CU VENTOLIN SI BINE-INTELES LUAM SI FIER CU VIT C

VA MULTUMESC

Raspunsuri (8)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Vsh este un reactant de faza acuta care creste in cazul inflamatiilor, infectiilor. Adadar, este crescut in cadrul virozei. Nu aveti motiv de ingrijorare din acest punct de vedere.

alina bc

acum 11 ani

VA MULTUMESC DIN SUFLET.MULTA SANATATE

flori

acum 10 ani

am facut analizeli si mi-au esit monocitele crescute 11,10 limita este de 10care este cauza

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Monocitele cresc in cadrul infectiilor virale. Cresterea nu este foarte mare. Puteti repeta analizele peste 2-3 saptamani pentru reevaluare.

Barbu Laura

acum 9 ani

Buna ziua, am un baietel de 7 ani care se tot vaita de dureri de cat(zona frunte-tampla) destul de puternice si din ce in ce mai dese, asa ca am facut analizele de sange si i-au iesit asa : nr. leucocite - 8,9; limfocite-37,9;monocite-8,8;neutrofile-51,6;eozinofile-1,4;bazofile-0,3;limfocite atipice-0.7;celule mari imature-0.6;limfocite-3.37;monocite-0.78;neutrofile-4.59;eozinofie-0.12;bazofile-0.03;limfocite atipice-0.06;celule mari imature-0.06;nr.eritrocite-4.67;hemoglobina-13.7;hemotocrit-38,6;volum eritrocitar mediu -83;hemoglobina eritrocitare medie-29.3;concentratie medie hb/eritrocit-35.4;latimea distributiei eritrocitare-13.2;trombocite-338;volum mediu trombocitar-7.3;plachetocrit-0.247;latimea distributiei trombocitare-10.8; ASLO-82.2;calciu seric total-9.0;glicemia-79.4;sideremia-87.6;TGO/AST-22.1;TGP/ALT-9.6;imunologie (test rapid)-

Barbu Laura

acum 9 ani

continuare - biochimie urina- negative; VSH-27- aceste vsh este f mare limita fiind intre2-12, ce imi recomandati sa fac.....???? multumesc mult

Barbu Laura

acum 9 ani

-continuare - imunologie (test rapid)-

Barbu Laura

acum 9 ani

continuare - imunologie (test rapid)-