vorbirea copilului

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de vikygori cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am doi copii gemeni, baiat si fata de 1 an si 10 luni. baiatul spune multe cuvinte, repeta multe dupa noi, dar fata nu vrea sa vorbeasca nimic, nici macar mama sau tata, aceasta este problema noastra, imi fac griji deoarece la 1 an si 6 luni ea a inceput prima sa zica mama si tata, dar de vreo 2 luni nu vrea nimic sa zica, parca este inhibata de ceva si-mi este frica. este nevoie sa ma adresez la cineva sau nu-i nimic strasnic, va vorbi, poate este o perioda in dezvoltarea ei, spuneti-mi va rog cine stie!? multumesc.

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

S-ar putea sa fie o etapa in dezvoltarea sa. Daca doriti totusi sa va linistiti o puteti duce la o evaluare la un psiholog clinician specializat in lucrul cu copii.