Voi ramane mica

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Myry17 cu 9 ani in urma.

Buna ziua am 16 ani as vrea sa stiu cum pot creste in inaltime ,mai repede ? Am 1,51 si sunt disperata sa cresc deoarece sunt cea mai mica din clasa !

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 9 ani

Buna ziua!
Poti castiga in inaltime jucand baschet si facand exercitii care produc elongarea (intinderea) coloanei vertebrale (la spalier, la bara - lasandu-ti corpul sa atarne).

FreeStyle11

acum 9 ani

Ca sa iti raspund, cunoscand destul de multe cazuri de tineri dornici sa creasca in inaltime, cresterea in inaltime este in cea mai mare parte genetica, o imbunatatire ac***a-o alimentatia sanatoasa si nutritiva din copilarie pana la inchiderea cartilajelor de crestere.Studiile arata ca genetica joaca rolul cel mai important in cresterea in inaltime, sporturile gen baschet, spalier etc neproducand cresterea oaselor si extensia musculaturii si prin urmare nu duce la crestere in inaltime, dar sunt bune pt anumite afectiuni ale coloanei.Totusi fiind fata cresterea ta in inaltime ar trebuie sa se opreasca la maxim 18 ani, deci sincer vei mai putea creste maxim 5-6 cm, iar eu zic ca e suficient pt o fata.Daca si parintii tai sunt mai mici, atunci sansele ca tu sa-i depasesti sunt mici, insa incearca sa faci sport, de preferat la sala exercitii pt toate grupele musculare, cardio pt intretinere, si ai in vedere o alimentatie sanatoasa si nutritiva.Nu stiu daca astea iti pot aduce schibari in inaltime, poate minore, insa promoveaza o sanatate de fier.Nu ai decat sa astepti sa vezi pana la 18 ani cat mai cresti.