vitamine pentru copii

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Dorin55 cu 12 ani in urma.

Care este perioada cea mai favorabila pentru a verifica nivelul vitaminelor din corpul copiilor , iar in cazul deficientei acestora ce se recomanda?

Raspunsuri (4)

Dorin55

acum 12 ani

Scutecul nu incomodeaza nici o clipa mersul copilului ci din potriva ii da libertate in miscare ,la alergare cu unconfort foarte bun si delicat

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând copiii trebuie să primească vitaminele necesare printr-o alimentaţie echilibrată, dar în cazul în care numai din aceasta nu se va asigura necesarul de elemente nutritive de care organismul fiecărui copil are nevoie, se pot administra multivitamine pentru copii (sub formă de siropuri sau care se mestecă). Trebuie însă ţinut cont de faptul că supradozarea unor vitamine poate împiedica absorbţia altora. Referitor la prima întrebare - ce vreţi să spuneţi prin perioada cea mai favorabilă pentru a verifica nivelul vitaminelor din corpul copiilor?

Carmen

acum 11 ani

Cred ca administrarea de vitamine trebuie sa inceapa la o varsta frageda, intrucat produsele din zilele noastre sunt deficitare, datorita factorilor cum ar fi poluarea si agricultura intensiv chimizata.
Mai multe informatii interesante despre vitaminele pentru copii am gasit aici,
http://www.vitamine-naturiste.com/22_Multivitamine-pt-copii.htm

Catalina

acum 8 ani

Fructele si legumele sint cele mai bune vitamine