Varsaturi?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de MadalinaM cu 10 luni in urma.

Bună ziua! Va rog sa ma ajutați cu un sfat! Am o fetita de 1 an si 8 luni si de câteva zile în fiecare seara după ce bea lăpticul de nani incepe sa verse tot ce a mancat si mancarea consistenta ,nu am avut cu ea problema asta pana acum și nu înțeleg de ce ? Sa fie oare de la ultimele maselute care trebuie sa ii iasa ca e si agitata? Si mai este încă ceva are momente nu tot timpul când se enervează sau nu se face cum dorește începe sa tremure preț de câteva secunde și se oprește când ii spun sa nu mai facă asa
Oare de ce? Va rog frumos sa ma ajutați

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua!
Varsaturile la copii pot avea mai multe cauze, printre care infectii virale sau bacteriene, intoleranta la alimente, reflux gastroesofagian sau tensiuni emotionale. Este posibil ca alimentele solide sa ii fie mai greu de digerat si sa provoace varsaturi, mai ales daca a introdus recent alimente noi in dieta ei.

In ceea ce priveste momentele cand se enerveaza si incepe sa tremure, este posibil sa fie vorba despre o reactivitate sau o reactie emotionala. Este important sa ii oferiti sprijin si sa vorbiti cu ea despre cum se simte si sa o ajutati sa-si invete mecanismele de relaxare si gestionare a emotiilor.

Daca varsaturile si alte simptome persista, va recomand sa cereti consultul medicului pediatru pentru o evaluare mai detaliata si pentru a elimina orice probleme medicale mai grave.

Va recomandam sa va programati la medic : https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Colici-si-alte-tulburari-digestive-la-copii/starile-de-greata-si-de-voma-la-copil_199