varicela,zona zoster?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de berea cu 15 ani in urma.

baiatului meu de 4 ani i-au aparut niste bubite pepleoapa ochiului drept si pe scalp,sunt asemanatoare cu cele de la varicela,medicul chiar la diagnosticat cu varicela,e in carantina de 5 zile,dar nu mai apar alte bubite.Oare chiar are varicela,sau e vorba de zona zoster?Va rog sa ma elucidati,multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Dorina6899908

acum 15 ani

Dupa ce trece aceasta boala,virusul varicelei ramane in corp pt. toata viata.La un moment dat, la unele persoane,cand le scade imunitatea din anumite cauze,acest virus se activeaza ,pe traiectoria unor nervi si apar pe piele, in acea zona bubite si niste dureri ff. mari.Bine-nteles ca se trateaza cu anumite unguiente sau depinde de prescriptia medicului.In concluzie, micutul d-tra nu are cum sa aiba aceasta afectiune,probabil ca este varicela, medicul de familie, sunt sigura ca, poate recunoaste cu usurinta asa ceva. Multa sanatate baietelului.

loredana10111355

acum 15 ani

baietul este prea mic ca sa-i apara zona zoster. ti-ar fii de folos daca ai stii ca una dintre persoanele cu care a venit in contact a avut varicela de curand.

Cristina

acum 13 ani

salut ma numesc cristina si am 13 ani am o nedumerire mia aparut doar pe telpa piciorului niste bubite micute si nu stiu ce am