vacin

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de florica4275109 cu 12 ani in urma.

Buna ziua am o fetita care pe 16 febr. implineste 4 ani cind trebuie sa-i fac vacinul? si de unde poate fi procurat ,intrucit medicul de familie mi-a spus ca el nu face acest vacin avind copii mai mari in evidenta si nu are contract cu casa de asigurari.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Probabil nu sunteti in tara ( altfel medicul de familie are inscrise persoane indiferent de varsta chiar din perioada de nou nascut ) si are obligatia de a administra toate vaccinurile prevazute in programul de vaccinari al Minist. Sanatatii in mod gratuit . Tot el ( pediatru sau generalist ) stie ce vaccinari a facut sau nu copila d-vs.
Daca nu sunteti in tara ,medicul de aci, ca si noi nu avem cum sa stim ce vacinari sau ce rapeluri a facut copila pana la aceasta varsta
Daca totusi, sunteti in tara reanalizati situatia caci atat d-vs cat si medicul care a avut in supraveghere copila ( ca medic de familie ) trebuie sa aveti evidenta tuturor vaccinarilor facute si consemnate in registrul de vaccinari de la nivelul dispensarului.
In mod normal la varsta de 4 ani programul prevede Vaccinul DTP adica antidifteric, antitetanic si antipertusis,( rapel ) Stati de vorba cu medicul si cu sora de cabinet.