VACCINUL - GLAXOSMITHKLINE BIOLOGICALS

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de GAGI cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am un baietel si v-as ruga sa-mi spuneti parerea dumneavoastra in legatura cu aceasta schema de vaccinare.Este sau nu buna de urmat? Mai am o intrebare legata de aceasta:pentru ce ce ia proba de sange?
Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

La ce schemă de vaccinare vă referiţi? Este cumva vorba de calendarul (schema) imunizărilor din România?

De pe Google

acum 12 ani

Cred ca la asta se refera:

Schema de vaccinare GlaxoSmithKline
GlaxoSmithKline

2 luni - Hexa Infanrix
4 luni - Infanrix – IPV + HIB
6 luni - Hexa Infanrix
1 an ( 12 luni ) -Infanrix – IPV + HIB (sau Infanrix Quinta)
1 an si 31 luna (13 luni) - Priorix
2 ani si 6 luni - infanrix trivalent
4 ani si 4 ani jumate – havrix

Medic Epuran

acum 12 ani

Schema clasică de vaccinare practicată la nivel naţional la noi în ţară (schema de vaccinare obligatorie în România) este:

1. în maternitate, în primele 24 ore: HepB

2. în maternitate, în zile 4-7 (sau la 2500g): BCG

3. la 2 luni: HepB + DTP + VPO (simultan)

4. la 4 luni: DTP + VPO (simultan)

5. la 6 luni: HepB + DTP + VPO (simultan)

6. la 12-15 luni: ROR

7. la 30-35 luni: DTP

8. la 7 ani (clasa I): DT + ROR

9. la 9 ani (clasa III): VPO

10. la 14 ani (clasa VIII): DT + Rubeolic (doar pt fete)

11. la 18 ani (clasa XII): HepB

GAGI

acum 12 ani

Da este vorba de aceasta schema dar sunt nedumerita in privinta probei de sange si aceste vaccinuri sunt gratuite .Daca nu ar fi costat 2500 lei.Credeti ca se fac studii pe acesti copii?Pot fi riscante aceste vaccinuri?
Va multumesc.

Medic Epuran

acum 12 ani

Se poate vorbi de existenţa riscurilor în cazul vaccinărilor. Riscurile vaccinării se împart în:
1.riscuri imediate reprezentate de:
a.reacţiile alergice (care pot varia de la inroşire şi mâncărime la locul inoculării până la şoc anafilactic) şi
b.îmbolnavirea
2. riscuri la distanţă
Referitor la cost programului naţional de vaccinare care este obligatoriu pentru toată pop**aţia, acesta este efectuat gratuit. Într-adevăr vaccinurile opţionale (Hib –Haemophilus influenzae tip b, antigripal, antipneumococic, etc.) care se fac în completarea celor obligatorii, se plătesc iar costul este suportat de cel vaccinat.
În legătură cu eventualele studii efectuate pe copii, nu am cunoştiinţă despre aceste lucruri.