vaccinari

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de skyly cu 12 ani in urma.

am vazut acum pe forum ca la 4 ani trebuie facut un vaccin.baiatul meu are 3ani si 8luni ,doar ce am fost la medic si nu mi-a spus nimic despre acest lucru.e un vaccin care trebuie facut neaparat?ultimul vaccin la facut la un an si vreau sa stiu daca mai trebuia sa faca si altele pina acum.mecicul de fam. nu mi-a zis nimic in toata aceasta perioada.si daca da ,cit de grav este daca nu le-a facut?va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Schema de vaccinare din programul national de imunizare include vaccinul DTPa (anti diftero-tetano-pertusis) la varsta de 4 ani.