urrgent

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de dzeya cu 9 ani in urma.

buna seara am o problema cu bebe de 8 .luni iam luat temperatura la gurita si avea 38.1 apoi iam luat axial si avea 36.4 acum eu nu7 stiu care este rezultatul daca are febra sau nu .el are urechiutele reci munutele la fel de transpirat transpira .va rog un medic sa ma ajute cu un raspuns .sa stiu sai dau ceva contra febrei

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna seara.
Sugarul are febra, temperatura fiind 38,1 grade C. La copiii de varsta mica se recomanda determinarea rectala a temperaturii. Axilar, valoarea temperaturii corporale este mai mica (temperatura periferica) comparativ cu valoarea centrala. Administrati micutului antipiretice si lichide (ceai, apa plata). Evaluarea medicala se impune cat mai curand posibil. Multa sanatate!

dzeya

acum 9 ani

multumesc pentru raspuns .acum nu stiu ce sa mai cred .am cautat raspunsuri peste tot .totusi este o diferenta cam maricica de la 38.1 la 36.4. nu va contrazic nu sun t medic ,am sunat medicul pediatru si mia sa spus sai controlez temperatura axial si atunci cand va arata ca are febra axial atunci sai administrez ceva .as vrea sa ma linistesc sa cred ca este din cauza dintisorilor dat fiind faptul ca nu are niciunul ..dar ...o sa mergem maine le pediatru .multumesc inca o data