umflatura la gat

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de alina_emilia cu 13 ani in urma.

Am un baiat de 11 ani.Acum o luna a avut amigdalita purulenta.Azi am constatat o umflatura in partea dreapta a gatului.E prima data cand i se intampla asa ceva.E mare umflatura,tare la pipait si se vaita ca il doare.Ce ar putea fi si ce-mi recomandati.

Raspunsuri (4)

Filipa

acum 13 ani

Are un ganglion inflamat. Mergeti la dr pt consultatie/tratament. Sanatate.

alina_emilia

acum 13 ani

multumesc

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Lantul ganglionar,submaxilar si laterocervical constitue bariera de aparare a regiunii la atacul infectiilor( in cazul copilului d-vs amigdalita ) motiv pentru care unul sau mai multi ganglioni limfatici cresc in volum,in lupta lor cu agresorul microbian )
Mergeti la medicul copilului pentru consult si tratamentul focarului infectios amigdalian.
Sanatate

alina_emilia

acum 13 ani

va multumesc