umflatura la gat

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de rebeca_adriana cu 13 ani in urma.

am un nepot in varsta de 1 an de zile...si iºa aparut la gat k o bila inauntru...nu e vizibila dekt dak o atingi,nu e exagerat de mare insa nici micuta nu e.....A fost la doctori aici in spania si a zis sa nuºsi faca griji k nu e nimik grav....totusi ce ar putea fi?? nu iºau dat niciun raspuns concret....

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Din datele sumare pe care ni le prezentaţi , poate fi vorba de un ganglion Orice organism uman indiferent de vârstâ are ganglioni dealungul căilor imfstice . Aceştia au funcţii multiple . Un dintre ele este şi cel de barieră de apărare a unei infectii ( cum ar fi o amigdalită ,sau orice proces infecţios din vecinătate ) Lupta dintre organism si un invadator microbian , se manifestă si prin mărirea în volum aganglionilor de vecinătate,care au apărat organismul contra unei complicaţii .
Aceasta ar putea fi explicaţia ( pe înţelesul tuturor.) şi motivul pentru care medicul va asigurat că nu este nimic deosebit.
Dacă apar mai mulţi ganglioni măriţi( dar numai atunci ) ar fi necesară o hemoleucogramă . Pe moment nu este cazul de alarmare .
Cu sănătate Dr. Emil Otesteanu

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Rog scuzaţi " dactilografierea eronată din rândul 2 a cuvântului " imfstice " care se va citi " limfatice " Mulţumesc ! Emil Otesteanu

rebeca_adriana

acum 13 ani

va multumesc mult

ciprian

acum 11 ani

Am un baietel de 1 an si noua luni. de o saptamana i-a aparut o umflatura in partea dreapta a gatului. am mers urgent la medic si ni s-a spus ca este vorba de o viroza infectioasa. Analizele de sange au iesit bune. A luat tratament cu antibiotice o saptamana dar nu i s-a retras umflatura. Acum i s-a schimbat tratamentul, iar in cazul in care nu i se retrage umflatura ni s-a recomandat sa ii facem o biopsie. acest lucru ne ingrijoreaza foarte tare. va rog sa ne dati un sfat despre ce ar putea fi vorba.
Va multumesc!

Medeea Ionescu

acum 9 ani

si fratele meu are,dar lui i s-a deformat gatul.seamana cu o bila de grasime cu muschi inauntru.chiar acum e la spital in bucuresti la spitalul marie curie(cam asa ceva)si ii face o biopsie.Am fost pe la toti doctorii cu el si ne-au spus sa l lasam in pace.si cand am fost la control la bucuresti,ne-a spus ca de ce am stat cu copilu atata???Faza e ca atuncicand plangesau se joaca,se enerveaza i se umfla foarte mult.are vreo 5...2 mari si 3 mici.Doctorii ne-au spus ca poate sa fie si ceva foarte grav.Imi este foarte frica si sper sa nu pateasca nimic,mai ales ca el a mai fost internat din cauza asta si doctorii in loc sa-i faca ecografii la gat i-au facut la burta la rinichi si plamani.FRATELE MEU ARE 5 ANI SI 7 LLUNI

Oana Bucur

acum 9 ani

Ce i-au gasit pana la urma, medeea?