tresariri in somn

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de ascension cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am o fetita de 4 ani care a inceput de ceva timp sa aiba niste tresariri in timpul somnului. Acestea sunt frecvente si se succed regulat la un interval cam de 2 minute. de cele m,ai multe ori fetita isi schimba si pozitia in pat dupa o tresarire. Precizez ca la varsta de un an a facut o convulsie febrila care a durat cam 2 minute,dar de atunci nu a prezentat nici un astfel de simptom, in prezent e posibil sa aibe niste paraziti intestinali de care nu mai scapam, are scaune rare (aproape constipata-un scaun la 4 zile si acuza dureri frecvente de burtica) este cam slabuta , nu prea mananca si este foarte agitata in timpul zilei .Am inteles ca poate fi vorba de o lipsa de calciu dar pana ajung sa fac niste analize va rog sa imi spuneti care putea fi motivul acestor tresariri? Pot avea legatura cu convulsia de la un an ?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

1. Daca acel acces convulsiv din perioada de sugar a fost pe un fond febril si daca nu s-a mai repetat timp de 3-4 ani , teoretic nu mai are relevanta . Totusi,daca doriti o siguranta, se poate face o electroencefalografie,
2 .Tresaririlwe din timpul somnului ( care au diferite cauze , minore ) faceti un examen coproparazitologic , pana mergeti la consultatie . Este normal ca dupa aceste tresariri, sa se foiasca si sa-si schimbe pozitia. Nu cred ca are nevoie de nici o medicatie

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

va recomand sa mergeti si la un psiholog