suplimente alimentar

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Black Beauty cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Baietelul meu de 1 an si 10 luni nu vrea sa manance mancare gatita. Mananca orice, iaurt, cereale, fructe, dar fara mancare. Nu stiu ce sa mai fac si ma gandeam la suplimente alimentare. Imi recomandati unul bun?
Multumesc.

Raspunsuri (6)

si_mona

acum 10 ani

nu te apuca cu suplimente...daca este normal dezvoltat lasa-l in pace.de ce tre sa manance numaidecat mancare gatita?cand o sa aiba chef o s-o faca...fii bucuroasa ca manaca ceea ce manaca e foarte sanatos si nutritiv...daca ar fi avut o problema n-ar fi mancat mai nimic asa e doar o chestie de gust...si poate esti prea insistenta si nu manaca doar ca sa-ti faca-n ciuda...toti copii au ciudatenii legate de mancare asa ca nu te ingrijora...o sa-i treaca...rabdare!

Carmen

acum 10 ani

ai incercat produsele bio de pe ekilibrium .ro? Sunt niste produse fantastice acolo.. sunt foarte seriosi si iti trimit marfa in 24 ore. In perioada iernii, eu folosesc tratamentul cu Imune pe baza de alge marine. Ajuta la intarirea sistemului imunitar si reda pofta de mancare

Black Beauty

acum 10 ani

El pofta are, dar nu de mancare. Problema e ca refuza mancarea. In rest ia orice!

Black Beauty

acum 10 ani

El pofta are, dar nu de mancare. Problema e ca refuza mancarea. In rest ia orice!

FreeStyle11

acum 10 ani

Nu cred ca are nimic, daca avea vreo problema nu avea deloc pofta.Poate nu ii place mancarea gatita, e ceva normal la copii de varsta asta sa refuze anumite alimente, cam toti am facut-o.Stati linistita ca daca mananca ce ii place inseamna ca e sanatos, si oricum iaurtul, cerealele si fructele sunt foarte nutritive, gustoase si sanatoase.

dinu g

acum 10 ani

Si eu cred ca sunt foarte nutritive, gustoase etc. iaurturile, cerealele si fructele, dar totusi nu cred ca sunt suficiente in dieta unui copil mic. El are nevoie si de proteinele din carne si de legume. Dar nu ne-ai spus daca este doar o perioada sau daca asa a fost dintotdeauna, pentru ca daca este doar o perioada nu ti-as recomanda un supliment, daca nu, medicul tau ar putea sa-ti recomande unul. Eu, de ex, am avut problema asta cu baietelul meu de cand am inceput diversificarea, el este si sub greutate cu mult, medicul mi-a recomandat Sana-sol, dar acesta nu se mai fabrica, si l- am inlocuit cu Minevita. Asteptam si noi rezultate... oricum iti trebuie foarte multa rabdare... Succes!