suflu sistolic

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de teodor28115179 cu 15 ani in urma.

buna...as avea nevoie de un sfat.fratiorul meu are 4 ani si 3 luni.la 1 an i s-a depistat un suflu sistolic functional de gradul 2.atunci un medic din bacau i-au trimis pe parintii mei la targu mures dar au zis k nu e nimic grav.astazi au fost la un control tot la bacau si de data asta li s-a zis sa mearga la spitalul fundeni in bucuresti.de ce?poate fi acest suflu atat de grav?din cate m-am documentat sunt destui copii cu aceasta problema si nu pare a fi atat de grav...mutumesc mult.

Raspunsuri (1)

andrei iulian

acum 15 ani

Mda... destul de ciudata recomandarea medicului de la tg mures... oricum era dreptul parintilor sa afle de ce li se recomanda sa mearga tocmai la fundeni... Suflu sistolic, mai ales daca este gradul II nu este atat de grav. Totusi coroborat cu anumite analize de sange poate fi simptom al altor boli mai grave. Poate acesta sa fi fost motivul trimiterii.