sterilizare biberoane

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de liviu8654330 cu 13 ani in urma.

buna ziua.
am un copil de un an si jumatate si ii sterilizez bieroanele.
mai este necesar sa ii continui sterilizarea sau nu .

Raspunsuri (3)

o mama

acum 13 ani

Atata timp cat le mai foloseste, biberoanele trebuie sterilizate. Simpla spalare nu distruge microbii.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua, La această vârstă , majoritatea meselor nu se mai administrează cu biberonul ci din castronel, cu linguriţa , care nu se mai sterilizează .Biberonul se degresează bine de resturile de lapte şi se spală cu apă fierbinte ( nu mai este nevoie de sterilizare .La această vârstă , ( un an si jumătate ) cu sau fără voia noastră , duce la gură tot ce-i cade la îndemână din jurul său inclusiv jucăriile etc. încărcate cu floră microbiană saprofită . Vesela se supune regulilor generale de igienă .
Dr. Otesteanu Emil

nicoleta

acum 13 ani

si ce medicamente se ia la brosita