stafilococ hemolitic cg+

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de andi_1972 cu 12 ani in urma.

am doi baieti gemeni de 1,7 ani . i-am inscris la cresa , si a trebuit sa le fac analizele de rigoare printre care si exudat din gat . le-a gasit stafilococul hemolitic CG + . m-am dus la medicul pediatru cu analizele si mi-a spus sa nu intervin cu nici un fel de antibiotic . dar la cresa nu-mi primeste copii decat fara stafilococ in gat . ce sfaturi imi puteti da in acest sens ?

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar fi recomandată efectuarea unui tratament antibiotic (prescris de medic) după efectuarea unei antibiograme (analiză prin care se determină antibioticele care pot avea efect asupra speciei de Stafilococ decelată)

andi_1972

acum 12 ani

da mi s-a facut si o antibiograma . deci sa inteleg ca pot trece la aplicarea tratamentului medicamentos in pofida faptului ca medicul pediatru nu mi-a recomandat antibiotice, tinand cont, de varsta copiilor .el mi-a spus ca antibioticele la o varsta frageda ar putea da alergii sau alte probleme legate de imunitate , cea ce mi se pare destul de serios . alte modalitati de vindecare ar mai exista ?

Medic Epuran

acum 12 ani

Din cele descrise de d-vs (ţinând cont şi de recomandarea medicului pediatru, care a punctat foarte bine faptul că la vârste aşa mici nu ar trebui administrat tratament medicamentos) există două variante:
1. nu administraţi tratamentul şi nu îi daţi la creşă
2. îi daţi la creşă dar va trebui să efectuaţi acel tratament antibiotic.
Decizia vă aparţine

andi_1972

acum 12 ani

am inteles . va mai deranjez cu o intrebare . fara antibiotic nu se poate scapa de acel stafilococ ? si ce repercusiuni poate avea acest stafilococ asupra uniu organism de 1,7 ani netrata cu antibiotic ?

Medic Epuran

acum 12 ani

Stalilococul este un germene care se întâlneşte în mod normal pe tegumentele şi mucoasele omului dar în anumite condiţiii precum scăderea imunitară a organismului, poate complica unele infecţii acute (ex: viroze) mai ales în cazul copiilor.
Într-adevăr tratamentul infecţiilor stafilococice cuprinde se poate realiza prin administrare de antibiotice sau prin efectuarea autovaccinului stafilococic