spame involuntare ale muschilor in timpul somnului

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de gilru cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
Fetita mea de 6 ani are mici tresariri in timpul somnului, uneori misca degetele de la maini si picioarele,nu este foarte vizibil, dar se simte mai bine cand sta lipita de mine.
Doctorul de familie a spus ca este posibil sa fie de la lipsa de calciu,dar am facut analize si calciul este ok.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Raspunsuri (3)

aspen

acum 9 ani

Spasmele musculare sunt cauzate de lipsa de Mg, nicidecum de Ca!

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna seara.
In cadrul evaluarii biologice as recomanda determinarea sideremiei, magneziemiei, fosfatemia, fosfataza alcalina +/- dozarea 25-OH vitaminei D +/- parathormon.
Fetita prezinta si alte manifestari in timpul somnului, cum ar fi: bruxism (scrasnit din dinti); vorbit in somn; cosmaruri; somn agitat, fragmentat prin treziri repetate; sforait?
Urmeaza vreun tratament?
Discutati cu medicul de familie cu privire la oportunitatea investigatiilor amintite mai sus, precum si a unui consult neurologic. Toate cele bune!

gilru

acum 9 ani

Buna ziua,
va multumesc pentru raspuns,dintre analizele recomandate am facut sideremia =55.69.
fetita nu are niciuna din manifestarile mentionate, la recomandarea medicului de familie acum ia Omega 3.
Vom face analizele recomandate si voi reveni.
va multumesc foarte mult