somnabulismul

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de tybynav cu 13 ani in urma.

am un baietel de 10 ani si aproape in fiecare noapte pleaca din pat prin casa, inconstient desigur,uneori plange alteori vorbeste foarte repede in somn, ce sa-i fac ca sa scape de problema asta pentru ca este si complexat de asta , din cauza asta a trebuit sa renuntzam la tabara de vara. medicul de familie mi-a recomandat somnifere dar eu ca mama refuz sa acest tratament.

Raspunsuri (1)

Psih. Maria - Laura Cojocaru

acum 13 ani

In nici un caz somnifere, asa "dupa ureche"! Iti recomand sa mergi la un specialist, sa-i faci toate analizele si mai mult ca sigur sa urmeze o psihoterapie la voi in oras. De cand a aparut acest comportament? Este important daca-l poti lega de un anumit eveniment din viata copilului.