septicemie nou nascut prematur

Cresterea si dezvoltarea copiilor Piemie portala Septicemie

Postata de agora cu 16 ani in urma.

am nascut un copil prematur la 32 de saptamani de 2 kg. La primele analize ni s-a spus ca are o infectie la stomac, iar peste doua saptamani ca a facut septicemie. As dori sa stiu daca aceasta boala ar putea fi din nastere sau a fost capatata din spital (copilasul este la perfuzii de aproape 3 sapt.), ca urmare a neglijentei personalului medical. Care ar fi cel mai eficient tratament si care sunt sansele de supravietuire. Multumesc.

Raspunsuri (2)

acum 16 ani

In principiu, eu stiu ca si o infectie urinara netratata in sarcina poate produce sepsis (septicemie) la nou-nascut. La ce spital ai nascut...?

jeni stefania

acum 15 ani

care au fost cauzele nasterii premature? cum a decurs sarcina? este posibil sa se fii nascut cu o infectie, dar la fel de bine este posibil sa fie o infectie spitaliceasca. nu pot sa spun care este cel mai eficient tratament pt ca nu stiu cu ce germene e infectat. astept detalii...
multa sanatate!