SCRANSET DIN DINTI

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de gabriela2109 cu 15 ani in urma.

AS DORI SA STIU DACA E NORMAL DEOARECE COPILUL MEU IN VARSTRA DE5 ANI SCRANSINE DIN DINTI APROAPE IN FIECARE NOAPTE,SAU TREBUIE SA MERG LA MEDIC.

Raspunsuri (2)

vlad26

acum 15 ani

Nu este tocmai normal, iar smaltul dintilor se poate deteriora prin scrasnetul regulat. Uite cateva articole:

//sfatulmedicului.ro/articole/Stomatologie/Bruxism_-_Intrebari_frecvente_referitoare_la_scrasnirea_dintilor__bruxism__1145.html

//sfatulmedicului.ro/articole/Stomatologie/Bruxismul_scrasniti_din_dinti_noaptea_1637.html

simona166117244

acum 15 ani

Scrasnirea dintilor(sau bruxismul) este un fenemon des intalnit mai ales la copiii cu varsta cuprinsa intre 3-6 ani si 10-12ani. Acest fenomen poate trece adesea neobservat, dar trebuie sa ne punem semne de intrebare atunci cand provoaca trezirea apropiatilor din somn sau cand apare in timpul zilei atunci cand copilul este preocupat de o anumita activitate.
Nu se cunoaste o cauza exacta a aparitiei scrasnirii dintilor, insa exista legaturi cu mai multi factori: lipsa odihnei, stres, suparare, anxietate, frica, durere, discomfort.
In cazul in care observati zgomot specific la culcare, uzura dintelui, mobilitatea dintilor, hipersensibilitate dentara la rece, cald , oboseala dureroasa a muschilor fetei, dureri in zona urechilor, trebuie sa consultati un medic stomatolog.
Sanatate maxima!