sarea la copii

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de membru213051 cu 12 ani in urma.

De la ce varsta se poate adauga sare in dieta copiilor?

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

In principiu sarea se poate administra numai dupa varsta de 1 an de zile max 1 gr.
Daca totusi l-ati obisnuit puteti adauga o priza de maximum 0,5 gr pe zi de la varsta de 7-8 luni . Intre 1 si 3 ani maximum 2 gr /zi ; intre 4-6 ani 3 gr.

Nirolf

acum 12 ani

Noi avem o fetita, implineste azi un an. Este gresit ca i-am dat paine cu branza de burduf, ac***a in vedere ca asta este sarata? Oricum nu i-am dat mult, doar in jur de jumate de felie la o masa, ieri si acum vreo 3-4 zile.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu constituie nici o problema ! Multi copii la varsta de un an mananca aceeasi mancare impreuna cu restul familiei. Nici cand mananca ceva sarat ocazional cum este cazul la d-vs ) nefiind de durata , sau permanenta,nu sunt probleme.