Salut, Am 15 ani și înălțimea 1.70.. mai pot să cresc până-n 1.77 la 17 - 18 ani ? ?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Utilizator11528542571 cu 5 ani in urma.

Ce vitamine contribuie în creșterea în înălțime?

Raspunsuri (3)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua! Practica baschet, te ajuta sa cresti. Despre vitamine si minerale - fa-ti intai o dozare de vitamine, in special din vitaminele D3, A si B. Vitamina D3 fixeaza calciul, iar vitamina B fixeaza magneziul. Daca faci doar analiza calciului, te poti pacali, fiindca organismul isi extrage calciul necesar de oriunde (oase, dinti etc), astfel incat rezultatul calciului in sange poate fi bun - dar numai D3 iti spune cu adevarat care este situatia - deci cele doua rezultate trebuie coroborate.
Toate cele bune!

Utilizator11528542571

acum 5 ani

Dar aminoacizii sunt buni pentru creșterea în înălțime?

Utilizator11552973206

acum 5 ani

Bună ziua am o fetita de 3 ani și are 13 klg este ok la vârsta ie sa aiva 13 klg și îmi răcește foarte des