ROTOBIL

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de adiro cu 12 ani in urma.

Am o fetita care acum are aproape 7 luni. De la varsta de 5 luni am pus-o in rotobil, lucru care i-a placut foarte mult si incet a inceput sa faca pasi si chiar sa stea in picioare pentru scurte momente.
Problema mea este ca fetita are un pic de paranteza la picioruse de la genunchi in jos si nu stiu daca eu am gresit punand-o in rotobil si daca pt sa repar greseala? Rodica

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Rotobilul nu se recomanda a fi folosit decat dupa momentul cand bebe incepe sa se ridice ( agatat ) in picioare si cand incepe sa faca primii pasi , deci dupa varsta de 8-9 luni,( musculatura membrelor inferioare si greutatea corpului ne putand face fata situatiei si se vor desvolta deformatii ). cosultati medicul pediatru si eventual un medic ortoped de copii.

Dana

acum 10 ani

Buna,am un baietel de 6 luni jumate de vreo doua saptamani l-am pus in rotobil si am vazut k sta si o ora in el fara probleme,face mici pasi dar nu are puterea sa il impinga calumea credeti k am facut bine ?ma gandesc sa nu aiba probleme mai tarziu.tin sa zic k de la varsta de 4 luni il tineam de manute si se ridica singur in picioare iar de la 5 luni vroia sa faca pasi nu e devreme pt asta?voi ce parere aveti??

Dr. Emil Otesteanu

acum 10 ani

Ati procedat gresit si ati evitat sa solicitati sfatul medicului,mai intai al celui de familie ;
Rotobilul poate fi folosit numai dupa ce bebele se ridica singur si face primii pasi dupa varsta de 8-9 luni ; fortarea acestor metode poate avea repercursiuni asupra sistemului osos si musculaturii membrelor inferioare; Stati de vorba cu medicul de familie.