rezultat examen urina bebelus 1 an si 9 luni

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de anasha cu 12 ani in urma.

Ma ingrijoreaza urmatoarele rezultate: Densitate=1003, eritrocite=0.52/uL, leucocite=5.18/uL, celule epiteliale scuamoase=10.20/uL, bacterii=6.28/uL. luna trecuta i-am facut urocultura si i-a iesit infectie urinara. i-am refacut analizele si de data asta am facut si sumarul de urina(valorile care ma ingrijoreaza vi le-am scris), iar peste 2 zile o sa primesc rezultatul la urocultura. Multumesc!

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Rezultatele analizei (sumar de urină) indică prezenţa unei infecţii urinare. Va trebui instituit un tratament antibiotic, stabilit de către un medic, dar numai după aflarea rezultatului uroculturii şi efectuarea antibiogramei

anasha

acum 12 ani

Asta inseamna ca inca nu i-a trecut infectia urinara pe care am depistat-o in decembrie? sau poate a facut alta? care sunt cauzele infectiei urinare? Multumesc mult!

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intradevar, dupa cum banuiti si dumneavoastra, ambele variante sunt posibile (ori infectia a persistat, ori este o noua infectie). pentru a preveni acest lucru, la sfarsitul tratamentului ar trebui sa refaceti analizele.
daca efectuati corect analizele de urina si urmati tratamentul antibiotic prescris conform unei antibiograme, ar trebui sa se vindece, fara complicatii.
pentru mai multe detalii despre infectiile urinare la copii, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Infectiile-urinare-la-copii/infectiile-urinare-la-copii-inalte-si-joase_200

va urez o zi buna

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna seara. Va sfatuiesc sa consultati un medic pediatru, respectiv nefrolog pediatru in vederea completarii planului de investigatii a functionalitatii renale.