Retard psihic

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de gica19 cu 15 ani in urma.

Medicul meu de familie mi-a dat o trimitere pentru fetita mea in varsta de 2 ani si 5 luni catre spitalul G.Alexandrescu / Neuropsihiatrie infantila cu diagnosticul Retard psihic si Schizofrenie genetica (schizo acustic) sincer al II-lea diagnostic nu prea se intelege clar. Intreb insa: poate fi aplicat ca diagnostic: RETARD PSIHIC unui copil sub 3 ani de viata ?

Raspunsuri (2)

acum 15 ani

Buna,

Retardul mental se stabileste in urma unui scor obtinut la un test, a esecurilor scolare, a abilitatilor limitate in activitatile de lecturare, sociale, sau in abilitatile de comunicare.

Pentru a fi diagnosticata cu Retard mental, o persoana trebuie sa aiba un IQ foarte mic si in special probleme in majoritatea activitatilor zilnice. Totodata, copilul diagnosticat astfel trebuie sa aiba probleme cu auzul si cu vorbitul.

In SUA spre exemplu, in grupurile de studiu ale acestei afectiuni sunt selectati copii cu varste intre 6 si 10 ani.

Cu toate acestea, indiferent de considerentele pentru care medicul ti-a dat acea trimitere, e spre binele fetirei sa mergi la analize, indiferent daca diagnosticul prezumtiv te nemultumeste.

Numai bine si tie si micutei!

GuestUser

acum 8 ani

Spune te rog cum au depistat schizofrenie genetica, fetita a dat careva analize ?