Rana pe gat si dupa cap la bebelusi

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de COZMA60450 cu 14 ani in urma.

Fetitei mele de aproape 2 luni ii apare din cand in cand rana dupa cap de la care se pateaza pe bluzita si in jurul gatului de inroseste tare.O dau cu baneocin pudra,ii trece o perioada dupa care iar ii apre.Exista alt medicament care o poate salva?
Mai nou are rana dupa cap printre firele de par de la care i se pateaxza bluzita.Am dat-o cu pudra dar inca nu i-a trecut.Astept va rog un sfat astfel incat sa n-o mai fac sa se chinuie.

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 14 ani

De la ce este aceasta rana, se irita sau care e cauza? Nu este normal sa aiba asa ceva fara o cauza anume.Mergi cu ea la pediatru este f mica si nu este ok

Adrienne

acum 14 ani

Cred ca se irita de la umezeala, probabil transpira ,este mai grasuta ? S-ar putea sa se mai prelinga si putin lapte uneori........cred ca nu este nimc grav, doar pastrata igiena si data cu acea pudra. Aceste probleme intervin la copii mici, incearca sa-i schimbi si pozitia dupa fiecare alaptat, adica sa stea si pe o parte sau alta ,sa nu fie prea imbracata ca sa transpire excesiv. Sa creasca mare !

COZMA60450

acum 14 ani

Aseara a fost prima data cand am gasit-o transpirata.E adevarat ca e putin grasuta, are gatul nu prea lung si nu prea tine capul drept.O intorc si pe o parte si pe cealata dar e foarte agitata si se foieste foarte mult,in special ziua cand doarme,noaptea mai putin caci o buna parte din noapte sta infasata(o infas dupa ce-i fac baita)Rana de dupa cap cred ca o are de la caciulita.La cat de agitata e i se freaca caciulita de capusorul ei.

COZMA60450

acum 14 ani

Am fost astazi la medicul pediatru si mi-a spus ca are o ciuperca.Mi-a spus s-o dau cu solutie de violet 1%.si apoi mi-a recomandat niste creme pt piele sensibila.Oare cat de repede se curata aceasta solutie?